Rejestracja telefoniczna: 503-56-26-81

Resjestracja on line: kontakt@kardiosportgdansk.pl

© 2017 created with webwavecms.com

18 stycznia 2018

Pomiar ciśnienia tętniczego jest pozornie bardzo prostym pomiarem. Pozornie. Wielokrotnie podczas tego badania popełniane jest wiele błędów mogących znacznie wpływać na wyniki. Oto kilka zasad dzięki którym będziesz mieć pewność że uzyskane wyniki są miarodajne

 

 1. Powstrzymaj się od picia kawy i palenia tytoniu przez minimum 30 minut przed pomiarem

 

O tym, że kofeina podnosi ciśnienie wiedzą chyba wszyscy. O tym że nikotyna działa w tym zakresie jeszcze mocniej pamięta już niewielu. Pomijając fakt, że palenie tytoniu to „samobójstwo na raty”, zawyża ono istotnie wyniki pomiaru ciśnienia. Nikotyna jest jedną z najsilniej kurczących naczynia krwionośne substancji dlatego nawet „mały dymek” potrafi zakłamać wynik.

 

 1. Pamiętaj żeby odpocząć kilka-kilkanaście minut przed pomiarem.

 

Wysiłek fizyczny, emocje, zdenerwowanie i ból podnoszą ciśnienie tętnicze i jest to NORMALNA, FIZJOLOGICZNA reakcja organizmu. Jeżeli po wysiłku masz podwyższone ciśnienie tętnicze, ciesz się. Znaczy to że masz serce, które jest w stanie zaadoptować się do zmiennych warunków.

 

 1. Usiądź wygodnie z podpartymi plecami i ręka opartą o płaską powierzchnię(np. stół)

 

Niewygodna pozycja i unoszenie kończyny podczas pomiaru także fałszują wynik

 1. Odsłoń ramię i używaj odpowiedniego mankietu.

 

Absolutnie nigdy nie dokonuj pomiarów „przez rękaw”, ani na ramieniu uciśniętym zrolowanym rękawem. Może to zafałszować wynik i doprowadzić do błędnych wniosków dotyczących kontroli ciśnienia. Zbyt wąski mankiet będzie zawyżał a zbyt szeroki zaniżał pomiary. Bład w obu przypadkach może wynosić do 30 mmHg!  Dlatego jeżeli jesteś osobą otyłą, lub wyjątkowo szczupłą zaopatrz się w odpowiedni dla siebie mankiet w sklepie medycznym. Wszystkie dostępne mankiety mają oznaczenia pozwalające ocenić czy są odpowiedniej wielkości. Jeżeli jesteś pedantem i koniecznie musisz wszystko zmierzyć zastosuj następujące przeliczniki:

 • Obwód ramienia 22-26 cm – wymiary mankietu 12 x 22 cm
 • Obwód ramienia 27-34 cm – wymiary mankietu 16 x 30 cm
 • Obwód ramienia 35- 44 cm – wymiary mankietu 16 x 36 cm
 • Obwód ramienia 45- 52 cm – wymiary mankietu 20 x 42 cm

 

A czym mierzyć ciśnienie?

 

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele aparatów. Są to zarówno tradycyjne sfingomanometry jakie znane są z gabinetów lekarskich, jak i w pełni automatyczne urządzenia. Często spotykam się z pytaniem czy aparat zakupiony w hipermarkecie jest wiarygodny. Miejsce zakupu nie ma znaczenia.

W przypadku doboru ciśnieniomierza również opracowano kilka prostych zasad, które pomogą odnaleźć się w gąszczu dostępnych produktów. Oto one:

 

 1. Wybierz aparat automatyczny

 

Jeżeli nie jesteś pracownikiem ochrony zdrowia i nie masz dużego doświadczenia w pomiarach ciśnienia tętniczego przy zastosowaniu urządzenia manualnego (ze stetoskopem) zdecyduj się na aparat automatyczny.

 

 1. Aparaty do pomiarów na ramieniu są dokładniejsze od nadgarstkowych.

 

Choć wyprodukowano już aparaty nadgarstkowe o porównywalnej dokładności jak te naramienne, to jedna nadal większość ciśnieniomierzy nadgarstkowych charakteryzuje się licznymi błędami pomiaru. Zwłaszcza narażone na błedne pomiary są osoby starsze.

 

 1. Jeżeli nadal masz wątpliwości zajrzyj na stronę dabl Educational Trust

 

Postęp techniki jest tak szybki, że trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami. Poniżej znajduje się link bezpośrednio do tabeli z wynikami walidacji (oceny wiarygodności) większości znanych aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego.

 

http://www.dableducational.org/sphygmomanometers/devices_2_sbpm.html#ArmTable

 

 1. Pamiętaj. Żadne urządzenie nie jest wieczne. Każde może się popsuć.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości  czy Twój aparat działa prawidłowo wpadnij do Nas na konsultację hipertensjologiczną ze swoim urządzeniem. Podczas wizyty sprawdzimy czy urządzenie jest sprawne i przeszkolimy Cie w z prawidłowego wykonywania pomiarów.

 

https://www.kardiosportgdansk.pl/jak-przygotowa%C4%87-si%C4%99-do-badania

Jak, kiedy i czym mierzyć ciśnienie tętnicze?